İnsan eliyle oluşturulmuş en yüksek sıcaklık

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Author: Antonio Saba

 

Söze Güneşin yüzey sıcaklığının yaklaşık 5.800 kelvin, çekirdek sıcaklığının ise 13.600.000 kelvin olduğunu söyleyerek başlayalım. Peki  insan eliyle oluşturulmuş en yüksek sıcaklık sizce kaç derece olabilir?

 

Sizi fazla yormadan cevabı biz verelim: 5,5 trilyon kelvin derece. Evet yanlış duymadınız; güneşin çekirdek ısısının yaklaşık 400.000 katı ısı insan eliyle laboratuvarda elde edilmiş.( Kelvin: K harfi ile gösterilen ve birim aralığı Santigrat (Celsius) derecesiyle aynı olan, ancak sıfır noktası olarak mutlak sıfırı (–273.15 °C) alan sıcaklık ölçüsü birimi. 0 °C = 273.15 K ve örneğin 20 °C = 20 + 273.15 = 293.15 K )

Bilim adamları 13 Ağustos 2012 günü İsviçre, Cenevre'de bulunan CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) 5 trilyon kelvinin üzerinde yaklaşık 5,5 trilyon Kelvinlik ısıya ulaştılar. Bu ısı insan yapımı en yüksek ısı  rekoru olarak Guiness Rekorlar Kitabına işlendi. Önceki rekor ise sadece birkaç ay önce  Brookhaven Ulusal Laboratuvarı Göreli Ağır İyon Çarpıştırıcısı'nda elde edilmiş 4 trilyon derecelik ısıydı.

CERN'de yerin 100 metre altında bulunan 27 km uzunluğundaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) yapılan ALICE (A Large Ion Collider Experiment= Ağır iyon çarpıştırıcı deney) deneyinde kurşun atomu çekirdekleri çarpıştırılarak bu sıcaklık elde edildi. ALICE Deneyi Quark Gluon Plazmasını incelemek üzere tasarlanmış. Bu deneyde neredeyse ışık hızına çok yakın bir hızda atom çekirdekleri çarpıştırılarak çok yüksek ısıda maddeye ait sırlar tespit edilmeye çalışılıyor.

Evrenin oluşumu sırasında Bigbang'ten sonraki ilk saniyenin 1/10.000.000. anında da Kuark-gluon plazması(KGP) nin ortaya çıktığı düşünülüyor. İşte evrenin oluşumu sırasında çok kısa bir süre için ortaya çıkan bu ortam yapay olarak gerçekleştirilerek yüksek ısılara ulaşıldığında proton ve nötronların alt elementleri olan Quarklar´ın serbest halde bulunduğu plazma safhasına ulaşılıyor ve atom altı dünyaya ait şimdiye kadar bilmediğimiz özel bilgilere ulaşılmaya çalışılıyor.

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile