vertical horizontal
 • Herşeyi Tatlı Yapan Mucize Meyve
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih20-03-2015 3799 Gosterim:

  Öyle bir meyve ki onu yedikten sonra, geçici bir süreliğine acı veya ekşi olarak yenilen her şey, tatlı olarak algılanıyor. Mucize meyveyi yedikten sonra ister acılı çiğ köfte , ister limon yiyin size tatlı geliyor.

  Devamını oku...

 • Dünyanın En büyük Bitki Ailesi: Orkide
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih06-03-2015 3467 Gosterim:

  Bazı türlerinin nesli neredeyse tükenmekte, bazı türleri çok nadir olarak bulunuyor; ancak tüm bunlara rağmen orkideler gezegenimizdeki tüm bitki türlerinin yaklaşık % 10'unu oluşturuyor. Bilim adamları tarafından tanımlanmış 25.000 yabani orkide türü mevcut. Her yıl yüzlerce yeni yabani türü...

  Devamını oku...

 • Dünyanın en uzun ağacı: Hyperion
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih28-01-2015 15889 Gosterim:

  Yaşayan en uzun ağaç 115,54 metrelik uzunluğuyla Kuzey Kaliforniya'daki Redwood Milli Parkında yaşayan Hyperion adlı bir sahil sekoyası (Sequoia sempervirens).

  Devamını oku...

 • Dünyanın en büyük ve en kötü kokan çiçeği
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih21-01-2015 9703 Gosterim:

   Anayurdu Endonezya'nın Sumatra adasındaki tropik yağmur ormanları olan, boyu yaklaşık 3 metreye ulaşabilen ve yaydığı çürümüş et veya ekşimiş peynir kokusu ile dünyanın en büyük ve en kötü kokulu çiçeği "Ceset Çiçeği" veya Amorphophallus titanum (titanum arum).

  Devamını oku...

 • © Hans Hillewaert / , via Wikimedia Commons
  Dünyanın En Tehlikeli Ağacı
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih22-12-2014 3339 Gosterim:

    Karayip yerlilerinin gölgesinde uyuyanın bir daha uyanmayacağına inandığı, Florida, Bahama, Karayibler, Orta Amerika ve Güney Amerika'da yaşayan, "Dünyanın En Zehirli Ağacı"  olarak Guinness Rekorlar Kitabına girecek kadar tehlikeli olan Manchineel Ağacı, adeta bir ölüm makinesi.

  Devamını oku...

 • Resim:Markgorzynski
  Resim:Markgorzynski
  Dikey yüzen kütük
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih08-12-2014 2235 Gosterim:

    Old Man of the Lake adı verilen, yaklaşık 9 metre uzunluğundaki baldıran ağacını (  köknara benzer bir çam ağacı ) andıran bir kütük en azından 1896 yılından beri dikey olarak Oregon'daki krater gölünün sularında yüzüyor.

  Devamını oku...

 • Sokotra Adasının Bitkileri
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih13-11-2014 3694 Gosterim:

    Dünya üzerindeki en yabancı görünümlü yer olarak bilinen Yemen yakınlarındaki Sokotra adasında yetişen bitkilerin üçte biri dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmuyor.

  Devamını oku...

 • bagbozan
  Bitkiler birbirleriyle moleküler düzeyde iletişim kurabilir mi?
  Yazar: Editör Kategori:Bitkiler Tarih05-11-2014 61707 Gosterim:

  İnsanoğlunun sınır tanımayan hayal gücü yıllardır önce masallarda, sonra bilim kurgu hikaye ve romanlarında bitkilerin birbirleri arasında iletişimi ile ilgili sayısız kurgulama yapmıştır. Tüm bu hayali kurgulamalar bilim adamları için bir çeşit ilham kaynağı olmuş ve bitkilerin iletişim çabaları...

  Devamını oku...