En kısa ömürlü canlı

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

Dünyanın en kısa süre yaşayan canlısı yarım saat ile 24 saat arası yaşam süresi ile Mayıs Sinekleridir.Bu kısa yaşam süreleri nedeniyle birgün böcekleri veya birgünlükler diye de adlandırılmaktadırlar.

Genellikle bahar aylarında ( bazen sonbaharda da görülür)ortaya çıkan mayıs sinekleri sucul canlılardır. Her ne kadar ömürleri kısa olsa da dünyaya gelmeden önce yaklaşık 1 yıllarını sudaki larvalarında geçirirler. Yaklaşık 2500 ayrı türü olan mayıs böceklerinin bazı türleri sadece yarım saat yaşarken bazılarının ömrü 24 saati bulabilmektedir.
Mayıs böceklerinin adeta tek bir amacı vardır: Üremek. Ömürleri o kadar kısadır ki beslenmeyi hiç düşünmezler. Dünyaya helir gelmez aldıkları havayı vücutlarına doldurarak uçma yeteneklerine kavuşurlar. Ve derhal tek amaçlarını gerçekleştirmek için harekete geçerler. Binlercesi adeta dans eden bir bulut halinde eşlerini bulabilmek için uçuşa başlar.
Mayıs böceklerinin en çok bilinen diğer bir özelliği de eşlerine olan sadakatleridir. Çünkü havada gerçekleşen çiftleşme biter bitmez erkek mayıs sineği ölür. Dişi mayıs sineği ise görevini tamamlamak için biraz daha yaşamaktadır. Mayıs sinekleri kirli suları sevmezler. Bu yüzden akan temiz ve berrak bir su bulurlar, suya hızla dalarak barındırdıkları yaklaşık 8000 yumurtayı suyun dibindeki taşlara veya bitkilere yapıştırırlar. Artık onların da görevleri tamamlanmıştır ve kısa ömürleri görevin hemen bitiminde sona erer.