Satürn suya konulduğunda yüzebilir mi?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Güneş'e yakınlık sırasına göre 6. gezegen olan Satürn  Güneş Sisteminin Jüpiter'den sonra ikinci büyük gezegenidir. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir.

116464 km çapındaki Satürn 12742 km çapındaki Dünya ile karşılaştırıldığında Dünya'dan 9.14 kez daha büyüktür. Ancak yoğunlukları karşılaştırıldığında bir gaz devi olan Satürn'ün yoğunluğu Dünya yoğunluğunun sadece % 12 sidir. Bu düşük yoğunluk, gezegenin akışkan yapısı ve kendi çevresindeki dönüş hızının yüksekliği ile birleşerek, Satürn'e ekvatorda geniş, kutuplarda basık elipsoid görüntüsünü vermektedir.

Satürn'ün kütlesinin büyük kısmını hidrojen ve helyumdan oluşturmaktadır ve bu da Satürn'ü tüm Güneş sistemindeki gezegenler içinde yoğunluğu en düşük gezegen yapmaktadır. Satürn'ün gerçek yoğunluğu 0.687 g / cm3 dür.  Suyun yoğunluğunun ise  0.998 g / cm3 olduğu göz önüne alınırsa teorik olarak Satürn suya konulduğunda yüzebilir.

Ancak bunu kanıtlayabilmenin tek yolu Satürn'ü içine sığdırabilecek büyüklükte bir kap ve bu kabı doldurabilecek miktarlarda su bulabilmektir.